Wymiana opon to kwestia, budząca wiele kontrowersji wśród kierowców. Zdania odnośnie tego, jak często wymieniać opony, są bardzo zróżnicowane. Kierowcy powinni się jednak stosować do ogólnych zasad, które akceptują producenci opon samochodowych z całego świata. Zapewni to bezpieczeństwo i komfort jazdy – na tym nie należy oszczędzać.
Wymiana opon na zimowe
Opona zimowa ma mocno porowatą strukturę i jest bardziej miękka niż opona letnia. Zapewnia to dobrą przyczepność samochodu do jezdni, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i w niskiej temperaturze. Wybierając dobry warsztat, w którym wymienimy opony, usłyszymy że lepiej zmienić ogumienie na zimowe wcześniej, niż za późno. Opony zimowe dobrze sprawdzą się nawet, gdy temperatura przekroczy 10 stopni na plusie. Jej właściwości zmieniają się diametralnie wówczas, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Samochód uzyskuje lepszą przyczepność i wyższy poziom bezpieczeństwa, czego nie można powiedzieć mając na kołach opony letnie. Jeśli więc średnia temperatura dobowa spada poniżej 7 stopni Celsjusza, warto pomyśleć o wymianie opon na zimowe.
Wymiana opon na letnie
Opony letnie są znacznie twardsze od zimowych, ponieważ pozwala to wytrzymać oponie wysokie temperatury rozgrzanego asfaltu. Ich zadaniem jest dobre odprowadzanie wody i zmniejszenie drogi hamowania na mokrej nawierzchni. Kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 stopni Celsjusza, można pomyśleć o wymienię opon na letnie. W niskich temperaturach guma opon letnich będzie twardnieć, aż samochód w końcu zacznie się ślizgać. Dotyczy to szczególnie wjechania w kałużę lub na nawierzchnię pokrytą śniegiem. Dobrze jest poczekać z wymianą opon na letnie nieco dłużej, ponieważ zimówki akceptują wyższe temperatury i jednocześnie są niezastąpione podczas chłodów. Pamiętajmy jednak, że przy temperaturze powyżej 15 stopni Celsjusza opona zimowa niszczy się szybciej niż letnia – są to jednak nieznaczne wartości, które przy 1-2 tygodniach użytkowania nie mają dużego znaczenia.