Awaria samochodu może przytrafić się każdemu kierowcy, niezależnie od jego doświadczenia za kierownicą. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów ciężarowych – intensywnie eksploatowanych i narażonych na duże obciążenia w związku z przewożonymi ładunkami. Nie oznacza to jednak, że również kierowcy samochodów osobowych nie doświadczają nieprzewidzianych usterek, wymagających fachowej pomocy. Ile kosztuje takie wsparcie? Sprawdzamy, z jakimi kosztami wiąże się holowanie auta w 2025 roku.
Od czego zależą koszty holowania pojazdu?
Zanim przeanalizujemy cenniki najlepszych firm, oferujących holowanie uszkodzonych pojazdów, skupmy się na chwilę na czynnikach, warunkujących koszty takiego wsparcia. Warto wiedzieć bowiem, że zależą one nie tylko od wybranych usług, ale często także od:
- czasu, w którym miała miejsce awaria,
- warunków pogodowych, zmieniających się w zależności od pory roku,
- warunków terenowych, utrudniających często realizację usługi,
- rodzaju lawety, uwarunkowanego gabarytami auta.
Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również długość trasy. Koszty takiej usługi bardzo często naliczane są bowiem w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów, co jest szczególnie korzystne w przypadku pojazdów, holowanych w obrębie jednego miasta czy aglomeracji.
Ile kosztuje holowanie pojazdów ciężarowych w 2025 roku?
Holowanie pojazdów ciężarowych to skomplikowane wyzwanie, wymagające specjalistycznego sprzętu i zaplecza technicznego. Mowa tutaj m.in. o odpowiedniej lawecie, przystosowanej do przewożenia pojazdów o dużych gabarytach, ale także o wyciągarkach, podnośnikach hydraulicznych, a także o systemach, zabezpieczających ładunek w trakcie transportu i linach holowniczych, wytrzymujących potężne obciążenia. Przykładowy cennik pomocy drogowej dla aut ciężarowych i tirów prześledzić możesz na stronie www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/cennik-pomocy-drogowej, należącej do firmy, oferującej tego rodzaju usługi na terenie Wrocławia i okolic. Jak z pewnością zauważysz, ich koszty uzależnione są zarówno od zakresu wsparcia, jak i liczby przejechanych kilometrów, dlatego też ostateczna cena ustalana jest z klientem indywidualnie.
Ile trzeba zapłacić za holowanie auta osobowego w 2025 roku?
Holowanie samochodów osobowych to usługa znacznie tańsza. Takie pojazdy nie wymagają już bowiem tak specjalistycznych rozwiązań, jak to bywa w przypadku aut ciężarowych. O ile za holowanie TIR-a na odległość 20 km można zapłacić więc od 500 do nawet 1000 zł, o tyle ten sam dystans w przypadku samochodu osobowego zostanie wyceniony z reguły już na 150-400 zł. Koszty te znacznie rosną w przypadku holowania aut spoza granicy kraju. Taka międzynarodowa usługa na ogół wyceniana jest na 1000 do 3000 euro za 500 km. Wydatki, związane z holowaniem auta, często pokrywa jednak ubezpieczenie Assistance, które warto wykupić, by móc cieszyć się spokojną podróżą, bez obaw o wysokie koszty ewentualnej awarii.

W jaki sposób naliczane są opłaty za lawetę?
Do tej pory skupiliśmy się na najpopularniejszym modelu rozliczania usług lawety, czyli na opłacie za każdy przejechany kilometr. Nie zawsze jednak dystans stanowi podstawę naliczania opłat. Niekiedy bowiem koszty obejmują całą usługę, zwłaszcza gdy realizowana jest ona na obszarze jednego miasta. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one ulec zmianie. Taka sytuacja ma miejsce na ogół wówczas, gdy zlecenie jest nieco bardziej skomplikowane. Alternatywnym rozwiązaniem może być również wynajem lawety, co rozliczane jest w oparciu o stawki godzinowe. W takim przypadku ostateczne koszty uzależnione są od czasu, w którym pojazd był wykorzystywany, choć mogą one zostać powiększone o dodatkowe opłaty, związane np. z usługami kierowcy czy zużytym paliwem.
Kiedy holowanie staje się koniecznością?
Ponoszenie kosztów, związanych z holowaniem pojazdu, nie jest miłym doświadczeniem. Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których ich uiszczenie staje się konieczne. Mowa tutaj przede wszystkim o awarii samochodów:
- elektrycznych i hybrydowych,
- z automatyczną skrzynią biegów,
- ze stałym napędem na obie osie oraz przyczepą lub naczepą,
- z pneumatycznym lub hydropneumatycznym zawieszeniem, u których stwierdzono awarię silnika.
Z usług holowania należy skorzystać także w przypadku awarii na autostradzie. Lekceważenie takich przepisów może zakończyć się bowiem dotkliwym mandatem i odholowaniem pojazdu przez właściwe służby na koszt jego właściciela.