Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc pora dopiąć plany urlopowe na ostatni guzik. Jeśli w tym roku planujesz dłuższy wyjazd samochodem, możesz potrzebować dodatkowej przestrzeni na bagaż, a w tej roli najlepiej sprawdzi się boks dachowy, popularnie zwany „trumną”. Nie wiesz, jak wybrać odpowiedni model? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując boks do samochodu.

Zaczynamy od belek

Boks dachowy montuje się na bagażniku bazowym, czyli belkach, które mogą być wykonane ze stali lub aluminium. Dobiera się je do konkretnej marki i modelu auta, a raczej jego dachu. Nie wszystkie rodzaje belek będą pasować do każdego samochodu, więc przed zakupem warto dokładnie przeczytać opis producenta. W zależności od auta, łapy belek mocuje się do relingów, specjalnych gniazd zwanych fixpointami lub do krawędzi dachu.

Wielkość i kształt boksu

Podobnie, jak rodzaj belek, maksymalna długość i szerokość boksu będzie uzależniona od modelu samochodu. „Trumna” nie może wystawać poza obrys auta, ograniczać widoczności z przodu, ani blokować możliwości otwierania tylnej klapy. Przyjmuje się, że w idealnej sytuacji boks kończy się w odległości 10–15 cm od krawędzi dachu, choć w sedanach może nieco bardziej wystawać z tyłu.

Rozmiar należy również dopasować do rodzaju przewożonego bagażu – inny boks przyda się na narty, a inny na duże walizki. Nie zawsze większy znaczy lepszy. Wąski model może okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem, jeśli obok „trumny” na dachu planujemy przewozić rowery. Oprócz tego wysokie boksy stawiają duży opór w trakcie jazdy, co przekłada się na podwyższone spalanie paliwa, hałas oraz bardziej zmienione reakcje samochodu, zwłaszcza na zakrętach. Warto więc szukać modeli o opływowym kształcie, ze specjalnymi, zwiększającymi aerodynamiczność tłoczeniami.

Wielkość i kształt boksu

Maksymalne obciążenie

Przy wyborze boksu dachowego należy pamiętać, że dach samochodu ma swoje maksymalne obciążenie. Informacje na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Na maksymalne dopuszczalne obciążenie składa się nie tylko waga spakowanego bagażu, ale również belek, samego boksu i wszystkiego innego, co przewozimy na dachu, np. rowerów. Sama „trumna” również posiada maksymalną pojemność, którą podaje się w litrach i kilogramach. Duże boksy nie zawsze będą umożliwiać przewóz ciężkiego bagażu. Wszystko zależy od ich solidności, wagi oraz materiału, z jakiego zostały wykonane.

Wygoda użytkowania

Na wygodę użytkowania boksu dachowego będzie się składać kilka czynników. Ważny jest przede wszystkim sposób montażu, gdyż „trumna” nie jest czymś, co będziemy wozić przez cały rok. Renomowane marki, takie jak Thule, oferują łatwe systemy montowania, np. w rowku T belek aluminiowych, przy pomocy łapek z pokrętłami czy ze zintegrowanym wskaźnikiem siły mocowania.

Kolejna ważna kwestia to łatwy dostęp do zawartości. Najlepiej, żeby wybrany model otwierał się z dwóch stron – zarówno od strony kierowcy, jak i pasażera. Ułatwia to wyjmowanie i wkładanie bagażu oraz montaż „trumny”. Warto się również zastanowić nad wykończeniem boksu. W sklepach spotkać można tańsze modele z matową, lekko chropowatą powierzchnią oraz droższe, które są błyszczące i gładkie. Okazuje się, że rodzaj powierzchni wpływa nie tylko na walory estetyczne. Matowe wykończenie jest bardziej odporne na zarysowanie, a gładkie łatwiej utrzymać w czystości i zmyć z niego resztki roztrzaskanych w trakcie jazdy owadów.

Jak wybrać najlepszy boks dachowy do samochodu?

Dodatkowe wyposażenie

Boksy mogą posiadać szereg udogodnień, które znacznie zwiększą komfort ich użytkowania. Praktycznie wszystkie modele renomowanych producentów są wyposażone w zabezpieczenia antykradzieżowe takie jak centralny zamek czy specjalne rygle. Większość boksów posiada specjalne taśmy do mocowania bagażu, ale w droższych modelach można się spotkać również z siatkami i podziałem na przegródki. Inne ciekawe dodatki to zestaw dopasowanych kształtem walizek oraz zintegrowane oświetlenie wewnętrzne.

Certyfikacja

Po wyborze odpowiedniego modelu, warto się jeszcze upewnić, czy spełnia on odpowiednie normy w zakresie bezpieczeństwa. Określają one, w jaki sposób boks zachowa się w przypadku kolizji. Najczęściej spotykany jest niemiecki certyfikat TÜV, który potwierdza wysokie bezpieczeństwo danego modelu i jest zgodny z normami unijnymi. Istotna jest również norma City Crash, która gwarantuje, że przy uderzeniu z prędkością do 50 km/h boks nie zsunie się z dachu.

Jeśli szukasz bezpiecznego i trwałego boksu dachowego na zbliżające się wakacje, odwiedź nocar.pl. Znajdziesz tam również uchwyty na rowery, inne bagażniki oraz szereg przydatnych akcesoriów.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj