Wybór samochodu to bardzo często długotrwały proces. A wybór samochodu dostawczego do firmy może trwać znacznie dłużej. Szczególnie, kiedy dokonuje się go po raz pierwszy. W poniższym artykule przedstawiamy kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, przy wybieraniu samochodu dostawczego.

Samochód dostawczy, czyli jaki?

W tym artykule omówimy samochody dostawcze, których całkowita masa (wraz z ładunkiem) nie przekracza 3,5 tony. Takie samochody można prowadzić posiadając prawo jazdy kategorii B.

Istnieją różne rodzaje pojazdów dostawczych, które spełniają powyższą definicję. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. furgonem, czyli autem, które często wykorzystują w swojej pracy kurierzy. Są to auta pojemne, nierzadko dostępne w standardowej długości jak i wersji wydłużonej (VAN). Pojazdy te mogą również różnić się wysokością, niektóre marki pozwalają na zakup wersji z wyższym dachem, dzięki czemu samochód ma większe możliwości przewozu. Duże możliwości w zakresie dostosowania daje np. Ford Transit.

Na rynku dostępne są też mniejsze samochody dostawcze. Żeby posłużyć się przykładem tej samej marki może to być Ford Transit Courier. Te auta świetnie sprawdzają się na mniejszych dystansach.

Kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie samochodu dostawczego:

Zastosowanie pojazdu

Należy przede wszystkim zastanowić się, do czego będzie służyć kupiony pojazd – jakie towary będzie woził, na jakich trasach, jak często będzie używany. Te informacje najlepiej przekazać osobie, która będzie sprzedawała samochód – pozwoli to na dobór najlepszego rozwiązania. Więcej zastosowań mają te pojazdy, które można wyposażyć w dodatkowe akcesoria takie jak drabina na tylne drzwi, hak holowniczy czy bagażnik dachowy.

Czy samochód z masą całkowitą do 3,5 tony będzie wystarczający?

Kwestię tę trzeba dobrze przemyśleć. Z jednej strony mniejszy samochód jest o tyle wygodny, że nie trzeba posiadać prawa jazdy kategorii C, z drugiej z czasem może okazać się za mały przy rozwijającym się biznesie.

Systemy bezpieczeństwa

Samochód dostawczy to miejsce pracy dla jego kierowcy. Ważne jest zatem, aby miało zaawansowane technologie zapewniające bezpieczeństwo. Poduszki powietrzne i ABS to już standard, ale warto rozejrzeć się również za bardziej zaawansowanymi możliwościami. Na bezpieczeństwo wpływają także inne, prostsze czynniki – chociażby widoczność.

Zużycie paliwa

To ważny aspekt z punktu widzenia finansów firmy. Warto dobrze porównać rozważane modele pod tym kątem. Obecnie pokazywane dane przez producentów są znacznie bardziej wiarygodne. Można więc w dużej mierze na nich polegać. Oczywiście jeżeli ktoś ma taką możliwość, najlepiej zapytać, jak wygląda faktyczne spalanie, kogoś kto jeździ takim samochodem.

Wygoda

Jest ważna w przypadku samochodów osobowych, ale również powinna być brana pod uwagę w przypadku samochodu dostawczego. W końcu spędzimy w nim trochę czasu.

Z całą pewnością są jeszcze inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Takie jak zawieszenie czy dostęp do sieci stacji obsługi. Ważne jest, aby trafić na odpowiednią osobę, która pomoże w doborze odpowiedniego samochodu. Nieważne, czy będzie to pierwszy samochód dostawczy, czy kolejny w naszej flocie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj