Wybór kasku to krok, którego motocyklista nie może zaniedbać. Jeśli taki produkt zostanie dobrany w pośpiechu, bez wystarczającego zgłębienia tematu, nie będziemy mogli liczyć na to, że w razie wypadku wystarczająco nas ochroni. Dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Kaski – podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty

Nikt z nas nie lubi myśleć wypadkach. Musimy jednak pamiętać, że jazda motocyklem to nie tylko poczucie nieskrępowanej wolności, które kocha tak wielu fanów jednośladów. To również ryzyko wypadku. Zgodnie z testami zderzeniowymi, wcale nie musimy rozwijać zawrotnych szybkości, żeby narazić nasze zdrowie na poważny uszczerbek. Groźne wypadki, kończące się śmiercią mają miejsce, nawet jeśli kierowca jedzie stosunkowo wolno. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien dołożyć wszelkich starań, żeby ograniczyć ryzyko zaistnienia takich sytuacji oraz zminimalizować ich efekty. Dobrze dobrany kask uratował życie i zdrowie niejednemu motocykliście. Ale co oznacza właściwie „dobrze dobrany”?

Jak dobrze wybrać kas?

Jedną z najważniejszych spraw jest dobór rozmiaru kasku. Przed zakupem koniecznie powinniśmy więc przymierzyć produkt i sprawdzić, czy podczas energicznych ruchów głowy, kas nie ma zbyt dużego „luzu”, tzn. nie porusza się na głowie. Kask powinien być lekko opięty, ale absolutnie nie może powodować dyskomfortu. Nawet niewielki ucisk, który po minucie noszenia wydaje się jedynie lekko uciążliwy, po dłuższym czasie może być źródłem poważnych dolegliwości. Jeśli do tej pory nie kupowaliśmy kasku motocyklowego, nie będziemy w stanie szybko określić, czy jest nam wygodnie. Żeby zorientować się w tym, co rzeczywiście oznacza „komfortowy kask”, konieczne będzie przymierzenie min. kilku modeli. Weźmy też pod uwagę dodatkowe udogodnienia. Prestiżowi producenci kasków, np. Shoei, starają się wyjść naprzeciw potrzebom różnorodnych kierowców, w tym osób noszących okulary oraz pracowników służb porządkowych (kaski przystosowane do interkomów).

Kaski motocyklowe otwarte, integralne, szczękowe – czym się od siebie różnią?

Wyżej wspomniane typu to podstawowe rodzaje kasków, które znajdziemy w branżowych sklepach, takich jak np. MotoFreak. Kaski motocyklowe szczękowe, jak sama nazwa podpowiada, mają podnoszoną szczękę, co wielu motocyklistów uważa za bardzo praktyczne rozwiązanie. Pozwalają na bezproblemowy dostęp do powietrza, jeśli stoimy na światłach oraz na rozmowę. W kaskach motocyklowych otwartych nie spotkamy się z częścią szczękową. W efekcie takie modele są lżejsze oraz posiadają świetną wentylację. Z kolei kaski motocyklowe integralne charakteryzują się zwartą bryłą, co pozwala m.in. na wysoki poziom wygłuszenia. Przy wyborze między tymi wariantami, warto wziąć pod uwagę:

  • styl jazdy, jaki uprawiamy
  • indywidualne preferencje, dotyczące wygody

decyzji może być ciężkie, ale jeśli zdecydujemy się na zakupy w profesjonalnym sklepie, proces przebiegnie sprawniej. W takich miejscach, oprócz doradztwa, możemy liczyć na kaski od sprawdzonych producentów, powstałe z uwzględnieniem światowych standardów bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj