Wynajem auta z wypożyczalni a ubezpieczenie - kto płaci? Co w wypadku kolizji?

Dzisiaj wielu z nas decyduje się na wynajem samochodu tak w kraju, jak i za granicą. Najczęściej interesuje nas to, ile to kosztuje i jaki pojazd można mieć do swojej dyspozycji. Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystko. Dobrze jest jeszcze przed przekręceniem kluczyka w stacyjce, upewnić się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia.

Wynajem auta a ubezpieczenie

Nie ma co się łudzić, że wraz z niską ceną otrzymuje się najlepszą ofertę. Wypożyczalnie walcząc o klienta obniżają kwoty za wynajem, ale czy zawsze porównując ceny sprawdza się tak naprawdę taką samą usługę? Niekoniecznie. Istotne jest bowiem to, co zawiera się w cenie. A co powinno to być? Ubezpieczenie! Najlepiej nie samo OC, gdyż jak wiadomo – to obowiązkowe. Należy poszukać takiej oferty, która uwzględnia szerszy zakres ochrony. Wynajem aut z ubezpieczeniem OC, AC i Assistance oferują zaufane wypożyczalnie (www.wypozyczalnia-aut24.pl). To właśnie takich pakietów należy szukać. Dlaczego?

Rodzaje ubezpieczeń przy wynajmie auta

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej daje ochronę ubezpieczeniową, polegającą na tym, że to zakład ubezpieczeń bierze na siebie ekonomiczne skutki szkód, jakie może wyrządzić ubezpieczony. W przypadku samochodu obejmuje więc te, które mogą zostać spowodowane ruchem pojazdu. Wykupienie takiej polisy jest więc obowiązkowe, a więc nie powinno być za nie dopłaty.

Zdarza się, że wypożyczalnia oferuje również ubezpieczenie AC. Bardzo dobrze jest z tego skorzystać, gdyż jest to ochrona autocasco, a więc ubezpieczenie auta od zdarzeń losowych, czyli od zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Jednak warto sprawdzić, co dokładnie zawarte jest w regulaminie.

Może się bowiem okazać, że odpowiada się finansowo za uszkodzenie ogumienia lub porysowanie auta gdy jeździ się po drogach na jakie nie zezwolono. Oczywiście samo AC nie ochroni wypożyczającego przed odpowiedzialnością, jeśli szkody powstaną w sposób umyślny, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, czy jeśli jechało się bez posiadania prawa jazdy.

Są i inne wyłączenia, np. przy kradzieży może być ważne, w jakim miejscu zostawiło się samochód. W regulaminie może być informacja, że musi odstawiany tylko na strzeżony parking. Zdarza się, że AC nie obejmuje całej wartości pojazdu i część trzeba pokryć wkładem własnym.

W ramach podstawowego pakietu lub za dodatkową opłatą można również skorzystać z ubezpieczenia NNW. Co ono obejmuje? Jest to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Tutaj ochroną obejmuje się życie lub zdrowie człowieka.

Dodatkowe ubezpieczenia przy wynajmie auta

Często, zwłaszcza za granicą, ale i w Polsce, proponowane są dodatki do OC, które mają zwiększyć ochronę. Wyróżnić tutaj można: CDW czyli ubezpieczenie pojazdu od uszkodzeń, TW od kradzieży i utraty auta, PAI – NNW dla pasażera.

Wynajęte auto a kolizja

Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku z winy innego kierowcy, wówczas oczywiście nie pokrywa się żadnych kosztów. Jednak na miejsce musi zostać wezwana policja.

W sytuacji, gdy to wynajmujący samochód spowoduje szkody, to po jego stronie jest pokrycie ich do wysokości wkładu własnego lub też nie, jeśli ubezpieczenie całkowicie ściągało taką odpowiedzialność. Tutaj sprawy są indywidualne, zależą od zakresu ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj