Niezależnie od pory roku, dobrze jest regularnie monitorować stan techniczny swojego samochodu

Niezależnie od pory roku, dobrze jest regularnie monitorować stan techniczny swojego samochodu. Pozwoli nam to się uchronić przed niespodziewanymi awariami, które zazwyczaj wynikają ze zwykłego zaniedbania. Co warto sprawdzić w swoim aucie przed wyjazdem w dłuższą trasę?

Prawdę mówiąc, najlepiej samemu sprawdzić podstawowe elementy, natomiast resztę auta dobrze jest oddać w ręce specjalisty. O ile jesteśmy w stanie sprawdzić, czy przykładowo opony są w dobrym stanie, o tyle samodzielna kontrola układu hamulcowego będzie raczej kłopotliwa. Przedstawiamy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Upewnijmy się, czy nasze dokumenty – prawo jazdy oraz dowód osobisty – na pewno są aktualne. Sprawdźmy też, kiedy upływa termin ważności naszej polisy. Skontrolujmy również stan i zawartość apteczki, a także to, czy w naszym pojeździe znajduje się trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica z homologacją. W przypadku wyjazdu za granicę należy wyposażyć samochód we wszystkie przedmioty, których wymagają od kierowców przepisy danego kraju – w niektórych państwach wymagane jest identyczne lub podobne wyposażenie jak w Polsce, podczas gdy przykładowo jadąc na Słowację musimy posiadać aż dziewięć elementów!

Weryfikacja stanu ogumienia to też bardzo istotny element przygotowań do większego wyjazdu. Opony powinny mieć bieżnik o odpowiedniej grubości, upewnijmy się także, czy ciśnienie w oponach jest właściwe. Jeśli zauważymy rysy, nacięcia lub otarcia, które zwłaszcza w przypadku starszych opon mogą pogłębić się w trakcie jazdy, zapytajmy się wulkanizatora, czy dalsza jazda na takim ogumieniu będzie bezpieczna. Sprawdźmy także, w jakim stanie znajduje się koło zapasowe oraz czy w samochodzie mamy komplet narzędzi potrzebnych do zmiany koła.

Ważnym elementem kontroli auta przed podróżą jest również zbadanie, w jakim stanie znajdują się takie części jak wycieraczki, żarówki i szeroko pojęty układ elektryczny.

Nie da się ukryć, że elektryka w samochodzie nie jest czymś, co kontrolujemy przesadnie często. W przypadku długich wycieczek wszelkie awarie wspomnianych elementów mogą być znacznie bardziej uciążliwe niż przy miejskiej eksploatacji wozu. Profilaktycznie warto zamontować wcześniej systemy, które zapewnia ochronę auta przed przez gryzoniami.

Równie istotnym, a kto wie czy nie najważniejszym, elementem pojazdu, który powinniśmy zweryfikować przed jazdą w długą trasę, są hamulce. W tym celu dobrze jest odwiedzić warsztat, w którym mechanicy dokonają uważnych oględzin i stwierdzą ostatecznie, czy klocki oraz tarcze hamulcowe są w odpowiednim stanie. Przy okazji dobrze jest poprosić o kontrolę zawieszenia, gdyż o monitorowaniu stanu amortyzatorów również często zapominamy.

Opony, elektryka czy też wyposażenie samochodu to elementy, które jesteśmy w stanie sprawdzić samemu. Resztę zostawmy specjalistom, którzy za pomocą odpowiednich narzędzi i urządzeń skontrolują nasz pojazd. Nie ryzykujmy swoim zdrowiem i upewnijmy się, czy auto, którym się poruszamy, w stu procentach nadaje się do jazdy. W porównaniu z wartością naszego życia, wydatki przeznaczone na bezpieczeństwo nas i naszych bliskich są naprawdę niewielkie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj