Co oznacza numer VIN? Gdzie go można sprawdzić za darmo?

Darmowe sprawdzenie numeru VIN

Kupując auto trzeba wiele rzeczy sprawdzić, by nie nadziać się na minę. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których zawsze powinniśmy pamiętać, to sprawdzenie numeru VIN. W dzisiejszym poradniku postanowiliśmy zebrać informację na temat tego numeru, powiemy jak go sprawdzić i gdzie go szukać w samochodzie, oraz przede wszystkim co może nam on powiedzieć o historii danego auta i tym, czy warto ostatecznie taki pojazd kupić, czy może lepiej odpuścić sobie i poszukać czegoś innego. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Numer VIN – gdzie go szukać?

Aby sprawdzić samochód po numerze VIN, trzeba najpierw ten numer odszukać. Najlepiej jest to zrobić po prostu w dokumentach, na przykład w dowodzie rejestracyjnym. Ale czasami nie ma tak prosto, na przykład gdy kupujemy auto bardzo stare, od którego nie ma papierów, a będzie możliwość zarejestrowania go jako zabytek. Numer VIN w takim układzie znajdziemy w kilku miejscach. Może to być bagażnik – tam numer VIN będzie obok koła zapasowego, na specjalnym polu. Będzie on wybity dziurkami we fragmencie blachy. Drugie miejsce to podwozie, jednak tam trudno będzie znaleźć cokolwiek, ponieważ zapewne będzie tam mnóstwo brudu i kurzu. Najłatwiej, zaraz po bagażniku, znaleźć numer VIN pod maską. Będzie on na tabliczce znamionowej, oraz powinien być dodatkowo wybity, podobnie jak jest to w bagażniku. Swoją drogą tamże również powinna być taka tabliczka znamionowa. Może ona znajdować się również obok drzwi, gdy je otworzymy powinniśmy ujrzeć to, o czym mowa.

Jak sprawdzić numer VIN i co on oznacza?

Teraz wytłumaczymy czym właściwie jest numer VIN, co on oznacza oraz jak może nam pomóc w sprawdzeniu historii starego auta. Przede wszystkim numer ten jest unikalnym w skali światowej ciągiem liczb i cyfr, który jednoznacznie identyfikuje konkretny pojazd samochodowy. Numery VIN mają jednak również motocykle, a nawet quady i motorowery. Dzięki istnieniu takiego sposobu identyfikacji, możliwe jest stworzenie bazy danych, gdzie będą zapisywane różnego rodzaju informacje o historii danego auta. Najważniejszą z nich jest naturalnie przebieg. Jeżeli więc kupujemy auto w komisie i znamy jego numer VIN, to możemy spróbować ustalić czy przebieg podawany nam przez sprzedawcę jest istotnie prawidłowy. Niestety nie zawsze tak łatwo jest to sprawdzić, jednak w odpowiednich instytucjach nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. Jeżeli jednak chcemy sprawdzić informacje powiązane z numerem VIN za darmo, to możemy skorzystać choćby z naszej krajowej, rodzimej strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tam znajdziemy informację, czy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC, co jest dla nas istotne w sytuacji, gdy kupujemy nowe auto.

Podsumowanie – sprawdzanie numeru VIN

Jak widać, numer VIN to bardzo przydatna sprawa jeżeli chodzi o identyfikację auta i sprawdzenie jego historii. Na przykład mając do czynienia z autem sprowadzonym, możemy wystąpić z oficjalnym wnioskiem do odpowiedniego organu w kraju gdzie auto wcześniej przebywało i sprawdzić w ten sposób, czy sprzedawca w Polsce podaje nam prawidłowy przebieg auta, innymi słowy czy licznik nie był „kręcony”, by zaniżyć przebieg i zwiększyć w ten sposób wartość pojazdu.

Powiązane:

  • numer vin
  • sprawdzenie vin
  • vin decoder
  • sprawdzanie vin
  • sprawdź vin
  • dekoder vin
  • nr vin
  • darmowe sprawdzenie numeru vin
  • sprawdzenie numeru vin
  • jak sprawdzić vin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj