Nawet niegroźna stłuczka może sprawić, że przez pewien czas nie będziesz mógł korzystać ze swojego samochodu. Jeśli sprawcą kolizji był inny kierowca, masz prawo do uzyskania pojazdu zastępczego z OC sprawcy. Dowiedz się, w jakiej sytuacji możesz ubiegać się o samochód zastępczy z wypożyczalni, jak przebiega procedura wynajmu, a także na jaki czas go otrzymasz.

Komu przysługuje auto zastępcze z wypożyczalni?

Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje wszystkim osobom, których pojazd uległ uszkodzeniu w wyniku kolizji lub wypadku spowodowanego przez innego kierowcę. Nie ma znaczenia, czy wykorzystujesz auto w celach zarobkowych, czy prywatnych. Brak możliwości dojeżdżania do pracy czy podwożenia dzieci do szkoły może być podstawą do ubiegania się o samochód zastępczy. Nieistotna jest również możliwość korzystania zastępczo z komunikacji miejskiej. Odmowa finansowania wynajmu pojazdu zastępczego z tego powodu jest bezprawna – tłumaczy pracownik ogólnopolskiej sieci wypożyczalni samochodów ABACUS CAR RENTAL. Firma ubezpieczeniowa może odmówić zwrotu kosztów wypożyczenia, jeśli w Twojej rodzinie znajduje się podobne auto, z którego możesz korzystać w trakcie naprawy własnego pojazdu, a inni członkowie rodziny nie ucierpią, gdy będziesz go używać. Jeśli jednak uszkodzeniu uległo Twoje auto dostawcze, a rodzina może użyczyć Ci jedynie samochodu osobowego, ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu kosztów najmu.

Jak wygląda procedura wynajmu auta zastępczego?

Aby uzyskać auto zastępcze z OC sprawcy, po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela skontaktuj się z wypożyczalnią i zgłoś oświadczenie o poniesieniu strat związanych z niemożnością korzystania z samochodu. Możesz wybrać pojazd z dowolnej wypożyczalni, niekoniecznie tej rekomendowanej przez ubezpieczyciela. Wynajmowane auto powinno być tej samej lub niższej klasy co uszkodzone, a cena wypożyczenia nie może przekraczać średnich stawek obowiązujących na lokalnym rynku. W przypadku gdy wybierzesz auto wyższego segmentu, ubezpieczyciel pokryje jedynie część kosztów, a jeśli zdecydujesz się na auto niższego segmentu, różnica nie zostanie Ci zwrócona. Wypożyczenie odbywa się w sposób bezgotówkowy – opłatę uiszcza ubezpieczyciel z polisy OC sprawcy.

Na jak długo udostępnianie jest auto zastępcze?

Długość okresu, na który udostępniane jest auto zastępcze, zależy od uszkodzeń auta. W przypadku szkody częściowej ubezpieczyciel pokrywa kwotę za wynajem samochodu zastępczego od dnia kolizji lub wypadku do dnia odebrania pojazdu z warsztatu. Uwzględniany jest czas ustalania kosztów naprawy, oczekiwania na termin u mechanika i zamawiania części. Jeśli stwierdzono szkodę całkowitą, to znaczy koszty naprawy Twojego auta są większe, niż wynosi jego wartość, pojazd zastępczy przysługuje od dnia zgłoszenia szkody do momentu wypłaty odszkodowania bądź 7 dni od stwierdzenia szkoły całkowitej, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj