W przeciągu dwóch ostatnich lat na ulicach dużych polskich miast pojawiły się setki aut dostępnych w usłudze car sharingu. Polacy coraz chętniej z nich korzystają, traktując je przede wszystkim jako alternatywę dla transportu publicznego.

Czy auto współdzielone może zastąpić własny samochód? To jak najbardziej uzasadnione pytanie w kontekście rosnącej popularności samochodów na minuty. Trójmiasto, Warszawa, Kraków, Wrocław – to niektóre z miast, których mieszkańcy mają dostęp do tego typu usług. Specjaliści z firmy PANEK CarSharing przekonują, iż ekonomia współdzielenia to skuteczny sposób na ochronę konsumenta przed chęcią posiadania kosztownych dóbr materialnych, co nierzadko wiąże się z zaciąganiem wieloletnich zobowiązań finansowych.

Car sharnig – kiedy warto?

Istnieje szereg przesłanek przemawiających na korzyść auta na minuty. Trójmiasto, Warszawa czy inne duże miasta od lat zmagają się z problem dużego natężenia ruchu drogowego. Korków co prawda nie da się uniknąć, ale dzięki car sharingowi można zaoszczędzić sporo czasu. Samochód na wynajem dostępny jest o konkretnej godzinie w określonym miejscu. Inna sprawa, że nie brakuje osób, które nawet z własnych samochodów korzystają sporadycznie. Car sharing często traktowany jest jako alternatywa dla komunikacji miejskiej.

Car sharing a własny samochód – co się bardziej opłaca?

Niezbędnych kalkulacji każdy musi dokonać we własnym zakresie. Trzeba mieć na uwadze koszty wynajmu auta i wydatki ponoszone na utrzymanie samochodu. Warto przy tej okazji przypomnieć, iż korzystając z auta w ramach car sharingu, nie płaci się za tankowanie, przeglądy i ubezpieczenie. Należy być świadomym obowiązujących w tym obszarze zasad i pamiętać o tym, iż np. odpowiedzialność za spowodowanie wypadku czy kolizji przeważnie ponosi osoba wypożyczająca auto. W wielu sytuacjach współdzielony samochód okazuje się bardziej opłacalny niż własny, ale trzeba brać poprawkę na to, że nie wszędzie dostępny jest car sharing. Trójmiasto i inne duże miasta to na razie jedyne miejsca, gdzie można z tej usługi korzystać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj