kalibracja alkomatu jak zrobic

Każdy, kto jest kierowcą, a jednocześnie nawet sporadycznie spożywa alkohol, powinien zaopatrzyć się w alkomat. To niewielkie urządzenie potrafi zapobiec ogromnym problemom, jakie wiążą się z jazdą po nawet niewielkiej ilości alkoholu. Wysoki mandat, zabrane prawo jazdy, konieczność ponownego zdawania egzaminu. Z pewnością nikt nie chciałby przez to przechodzić. Co warto wiedzieć na temat alkomatu? O tym poniżej.

Alkomaty już dawno przestały być modnym gadżetem

Wiedząc, że nawet niewielka ilość alkoholu w wydychanym powietrzu może powodować ogrom kłopotów warto wyposażyć się w dobry alkomat i mieć go zawsze pod ręką. Szczególnie gdy planujemy jazdę samochodem, a kilka, kilkanaście godzin wcześniej spożywaliśmy alkohol. Dla jasności dodajmy, że alkomaty są urządzeniami wrażliwymi na zmiany temperatury, stąd też trzymanie ich non stop w aucie zarówno zimą jak i w upały nie jest najlepszym rozwiązaniem. Miejmy to na uwadze. Dobra wiadomość jest taka, że alkomat jest na tyle niewielki, że bez problemu możemy go mieć w kieszeni.

alkopatrol

Zadaniem alkomatu jest dokładność pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu

Dlaczego to podkreślamy? Chcąc wybrać alkomat musimy brać pod uwagę 3 czynniki. Po pierwsze precyzyjny alkomat to gwarancja naszego spokoju podczas kontroli drogowej. Nawet pozornie prosty alkomat do użytku osobistego powinien być uznanej firmy. Unikajmy alkomatów sprzedawanych w niskich cenach, bez gwarancji pochodzenia. Kupując produkt w renomowanym sklepie np. alkopatrol.pl zapłacimy więcej, ale zyskamy pewność co do jakości a poza tym dostaniemy certyfikat kalibracji potwierdzający, że urządzenie będzie dokładne przez następne X pomiarów. Po drugie wybierajmy modele oparte o nową technologię. Po trzecie, nie traktujmy alkomatu jako wydatku. Raczej jako inwestycję w swoje bezpieczeństwo.

 kalibracja alkomatu

Dlaczego alkomat elektrochemiczny?

Dla osób, które nie zagłębiały się w kwestie techniczne, alkomat działa na dość prostej zasadzie. Nie mniej jednak już od dłuższego czasu podkreśla się, aby sięgać po modele wyposażone w sensor elektrochemiczny. Są one dużo dokładniejsze, co w przypadku tak drażliwych kwestii, jak pomiar zawartości alkoholu może oznaczać kłopoty lub ich brak w sytuacji, gdy sami damy się oszukać podczas odczytu z alkomatu.

alkomaty

Regularna kalibracja alkomatu = precyzyjny alkomat

Bez względu na to, jak dobry alkomat kupimy, aby stale wskazywał on dokładną zawartość alkoholu we krwi mu być on serwisowany. Kalibracja alkomatu to coś w rodzaju przeglądu okresowego. Podczas kalibracji sprawdza się jak bardzo urządzenie jest rozlegulowane. Następnie robi się restart i ustawia ponownie tak, aby uzyskać pierwotne, bardzo dokładne wskazania.

 alkopatrol alkomaty policujne

Podsumowując, kupując alkomat wybieraj profesjonalny alkomat elektrochemiczny, dbaj o sposób przechowywania oraz pamiętaj o kalibracji. No i oczywiście w miarę możliwości ogranicz spożycie alkoholu, szczególnie gdy planujesz jazdę samochodem.

 badanie alkomatem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj