Producenci żarówek samochodowych właściwie bez przerwy zaskakują kierowców nowymi technologiami, które pozwalają na jeszcze większy komfort jazdy. Dostrzec to można to m.in. na rynku żarówek samochodowych. Dziś przybliżamy, czym różnią się najpopularniejsze rozwiązania.

Żarówki samochodowe halogenowe

Zapoznając się z ofertą sklepów, sprzedających żarówki samochodowe, napotkamy różnorodne oznaczenia. W przypadku reflektorów halogenowych, będą to m.in.: H1, H2, H4, H7, H9, H11. Oznaczenie „H” mówi nam, że mamy do czynienia z halogenami; z kolei na podstawie cyfer możemy odczytać przeznaczenie produktu, np. żarówki h7 i h11 wykorzystuje się jako światła drogowe lub światła mijania. Inne stosuje się jako żarówki samochodowe do świateł przeciwmgielnych, a w niektórych przypadkach również do świateł mijania.

Dodatkowo poszczególne warianty różnią się takimi parametrami, jak:

  1. moc
  2. kształt
  3. rodzaj trzonka

Żarówki halogenowe charakteryzują się jasnym, wyrazistym światłem. Producenci zwracają uwagę nie tylko na funkcjonalność reflektora, ale też i na jego wygląd. Przykładem wariantu, który świetnie prezentuje się na obydwu tych polach, jest PHILIPS H4 WHITE VISION ULTRA 4200K. Wybierając takie żarówki należy pamiętać, że halogeny są tańsze od ksenonów, ale są też mniej trwałe.

Żarówki samochodowe ksenonowe

Ksenony bywają zwane również lampami wyładowczymi. Są w stanie wygenerować dużo silniejszy strumień światła niż halogeny. Charakteryzują się też zdecydowanie wyższą trwałością oraz większą energooszczędnością. Zwiększają bezpieczeństwo na drodze, po pozwalają również na oświetlenie pobocza. Zapewniają też lepsze odbicie znaków drogowych. Do ich największych wad należy zaliczyć cenę. Wielu kierowców decyduje się jednak na takie rozwiązanie, bo w dłuższej perspektywie czasu jest to rzeczywiście opłacalna inwestycja. Zdecydowanie nie warto jednak wybierać tanich, chińskich podróbek. Takie produkty nie dorównują swoimi parametrami chociażby żarówce PHILIPS XENON D1S WHITE VISION GEN 2 35W. Nie tylko doskonale oświetla drogę, ale też jest odporna na drgania, skoki temperatur i promieniowanie UV.

Żarówki samochodowe led

Produkty tego typu to dość poważna konkurencja dla rozwiązań halogenowych i ksenonowych. Charakteryzują się długą żywotnością i jednocześnie nie stanowią dużego obciążenia dla alternatora. Ogromną zaletą ledowych żarówek samochodowych jest ich wygląd. Mogą mieć dowolny kształt, co daje dużą wolność projektantom samochodowym. Wynika to z faktu, że każdy taki reflektor składa się z wielu modułów, które można dowolnie rozmieścić. Warto wspomnieć również o energooszczędności. Na tym polu prześcigają nawet i tak bardzo energooszczędne ksenony. Ledy zapewniają też doskonałą widoczność. Przykładem takiego rozwiązania, generującego do 200% jaśniejsze światło, jest LED H1 PHILIPS 12V X-treme Ultinon +200% 5800K. Takie oświetlenie jest tak trwałe, że jego żywotność można porównać z żywotnością samochodu.

Wszystkie te oznaczenia mogą wydawać się dość skomplikowane, dlatego warto korzystać z pomocy obsługi sklepu. Takiego wsparcia możemy szukać również w sklepach online, takich jak np. Basic. Profesjonalni doradcy są też w stanie doradzić konkretny produkt, biorąc pod uwagę nasze oczekiwania oraz budżet, którym dysponujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj