Jak wymienić żarówki w samochodzie? Samodzielna wymiana krok po kroku

Jak wymienić żarówkę w samochodzie?

W dzisiejszym wpisie zastanowimy się jak najlepiej wymieniać żarówki samochodowe, żeby wyszło nam to dobrze. Sprawdzimy więc jak się to robi w nowych samochodach, nieco starszych autach, oraz przede wszystkim podpowiemy jak wymieniać różne rodzaje żarówek, bo przecież w autach mamy całą masę różnych świateł i do każdego z nich najczęściej stosujemy inny typ żarówek. Jeżeli nie chcesz żeby kiedykolwiek spotkała cię przykra niespodzianka w trasie, gdzie stoisz na poboczu w środku nocy, w środku lasu i zastanawiasz się jak wymienić przepaloną żarówkę świateł mijania bądź drogowych, to zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Sposoby by wymienić żarówki samochodowe

Nie da się ukryć, że w nowoczesnych autach wymiana żarówek nie jest łatwa. Co tu dużo mówić, pod maską mamy napchane różnego rodzaju podzespołów, czasami do granic możliwości. Dlatego też rzadko kiedy udaje się nam dostać od środka do lampy, by wyjąć i włożyć nową żarówkę od świateł mijania czy drogowych. Najczęściej trzeba demontować i wykręcać całą lampkę. Wobec tego to, jak wymienić żarówki samochodowe, najlepiej przećwiczyć sobie w swoim garażu. Wtedy będziemy wiedzieli jakie narzędzia będą nam potrzebne, czy konieczne będzie odkręcanie całego reflektora, czy też jakoś dostaniemy się do niego od strony maski, być może demontują niektóre elementy jak pokrywki czy osłony. Jeżeli chodzi o światła mijania i drogowe, najczęściej stosowane są tam żarówki H4 i H7. Jeżeli nie wiemy konkretnie jakiej żarówki nam trzeba, to należy sprawdzić w instrukcji obsługi auta.

Wymiana żarówek samochodowych w pozostałych lampach

W przypadku lamp tylnych najczęściej problem jest już mniejszy. Mamy tam bowiem żarówki schowane w specjalnych wnękach, a dostęp do nich jest możliwy od wewnętrznej strony bagażnika. Jeżeli nasz samochód ma duży bagażnik, to nie powinniśmy mieć żadnego problemu by wymienić żarówki samochodowe z tyłu. Aby się do nich dostać najczęściej trzeba zdemontować boczki plastikowe, które trzymają się na zaczepach. Możemy potrzebować czegoś by je podważyć. Następnie naszym oczom ukaże się tylna część lampy. Żarówki mogą być wkręcane w specjalne oprawki, lub tylna część lampy będzie miała specjalną podstawę, w którą będą wkręcone wszystkie żarówki.

W tym drugim przypadku najpierw musimy odłączyć wtyczkę, a następnie wyjąć podstawę. Będziemy mieli wtedy dostęp do wszystkich lamp i bardzo łatwo będzie wymienić żarówki samochodowe. Pamiętajmy by mieć jakiś zapas pod ręką. W tylnych lampkach najczęściej spotykamy żarówki o dwóch włóknach: 5W i 21W, które obsługują jednocześnie światła pozycyjne i hamowania, żarówki 21W do świateł cofania, przeciwmgielnych i kierunkowskazów, a także mogą pojawić się żarówki typu W5W, które stosowane są w trzecim świetle hamulcowym.

Wymiana żarówki w samochodzie – Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego wpisu wymiana żarówek samochodowych będzie o wiele łatwiejsza. Przede wszystkim polecamy raz jeszcze przećwiczyć to sobie na parkingu pod blokiem, na podjeździe przed domem, w garażu czy gdziekolwiek, gdzie będziemy mieli komfortowe warunki. Warto też wozić ze sobą w samochodzie latarkę (oprócz zestawu zapasowych żarówek), by móc nocą przyświecić sobie pod maską lub w bagażniku – wtedy o wiele łatwiej znajdziemy odpowiednie miejsca, w które są one wkręcone.

Powiązane:

  • wymiana żarówek w samochodzie
  • jak wymienić żarówkę w samochodzie
  • żarówki samochodowe
  • żarówki led samochodowe
  • żarówki samochodowe led
  • rodzaje żarówek samochodowych
  • żarówki samochodowe warszawa
  • żarówka samochodowa
  • żarówki samochodowe h7
  • samochodowe żarówki led

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj