Samochody z mijającego rocznika są oferowane ze sporymi rabatami. Oczywiście finanse są bardzo ważne, jednak ważniejsze jest postawienie sobie pytania, czego oczekuję po swoim nowym samochodzie, i do czego ma mi służyć.
Wybór nowego samochodu zawsze jest wyzwaniem. Dostępne na rynku pojazdy na każdym kroku przyciągają uwagę, kuszą nowinkami oraz coraz lepszymi osiągami. Zwłaszcza końcówka roku jest tym czasem, w którym na każdym kroku pojawiają się kolejne informacje o wyprzedażach.
Gabaryty a zastosowanie
Indywidualne potrzeby przyszłego użytkownika określają jaki typ auta będzie brał pod uwagę. Dla jednych dobrym wyborem będzie elegancki sedan, dla innych funkcjonalne kombi, a jeszcze ktoś inny zdecyduje się na vana. Poszukiwania nie można też rozpatrywać w oderwaniu od marek. Od lat na rynku utrzymują się znani i uznani producenci. Wielu klientów zmieniając auta bierze pod uwagę jedynie zmianę modelu, a nie producenta. Istotne jest również to, czy ma on służyć do krótkich, miejskich wyjazdów, czy też będzie pokonywał długie trasy. Wszystko to ma wpływ na wybór, a docelowo na koszty utrzymania.
Co wybrać do miasta?
Poszukując samochodu, który będzie przeznaczony do miasta zazwyczaj zwraca się uwagę na mniejsze i bardziej zwrotne modele. Umożliwiają one swobodne poruszanie się w ruchu miejskim i łatwe parkowanie. Dlatego tak chętnie kupowanymi modelami jest Honda Jazz, Volkswagen Polo, czy coraz częściej oferowane małe crossovery.
Zaletami tych aut, poza małymi rozmiarami, jest niski poziom spalania. Jednak rozwój technologii sprawia, że te większe również zaczynają również dobrze się sprawdzać. Spalanie, zwłaszcza w samochodach napędzanych silnikami diesla, bywa porównywalne lub mniejsze, a systemy automatycznego parkowania umożliwiają sprawne wpasowywanie się w ciasne, miejskie parkingi.
Coraz szerzej pojawiają się też samochody hybrydowe i elektryczne. Idealne rozwiązanie do miasta. Tanie i ekologiczne. Jednak tradycyjnie napędzane pojazdy nie powiedziały ostatniego słowa.
Nowe rozwiązania
Rozwiązania wchodzące na stałe do nowych modeli powodują, że bez zbytnich oporów można zdecydować się na większe auto. Miłośnicy klasycznych i bardziej eleganckich kształtów wybiorą nadwozie typu sedan. Kombi bardziej będzie przydatne dla młodych małżeństw z dziećmi.
Doskonałym przykładem większego samochodu, który pomimo swych gabarytów nadaje się do miasta jest Mazda 6. Na pierwszy rzut oka odstaje od typowych miejskich aut, ale jednak wrażenie robią jej osiągi. Mazda 6 spalanie ma na poziomie 4,2 do 6,4 litra/100 km w cyklu mieszanym. W tym modelu koncentrują się te cechy nowego typu samochodów. Związane jest to z zastosowaniem nowych technologi.
W przypadku tego modelu kluczowym stała się zastosowana technologia SKYACTIV oraz sytemy I-stop oraz I-ELOOP. Połączenie tych elementów spowodowało, że można mówić tu o jednym z najniższych wyników spalania w tej klasie. Nie bez znaczenia jest też bardzo niska emisja dwutlenku węgla.
Przy obecnym rozwoju technologi dążącej do minimalizacji kosztów paliwa, a także stawiającej na rozwiązania ekologiczne, można sobie pozwolić na wybór modelu, który wizualnie bardziej się podoba. Wybór pomiędzy sedanem a kombi staje się kwestią drugorzędną, związaną tylko z poczuciem estetyki.
Więcej na temat wyposażenia najnowszych modeli Mazdy przeczytasz na stronie https://anndora.mazda-dealer.pl/.