Gwarancją bezpieczeństwa podczas poruszania się po ulicach jest dostosowanie prędkości do pogody, zapięcie pasów i przestrzeganie zasad ruchu drogowego ale również wykonywanie przeglądu stanu technicznego pojazdu. W przypadku samochodów z zamontowaną butlą gazową sprawdza się również instalację gazową.

Jakie obowiązki ma kierowca samochodu z gazem?

Po zainstalowaniu gazu w samochodzie kierowca ma obowiązek poinformowania urzędu o tym fakcie, a pracownik zadba o zanotowanie informacji w systemie. W takiej sytuacji nie ma konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego.

Posiadacz samochodu z zainstalowaną instalacją gazową powinien pamiętać o regularnym serwisowaniu i ewentualnej wymianie niektórych elementów. Samochód z LPG wymaga trochę więcej troski i kontroli niż samochód z silnikiem benzynowym czy silnikiem dieslem.

Przegląd samochodu z LPG – stacja diagnostyczna w Lublinie

Posiadacz samochodu z gazem ma obowiązek wykonania przeglądu technicznego pojazdu co roku. Ten obowiązek dotyczy nawet posiadaczy całkiem nowego samochodu z salonu. Stacja diagnostyczna w Lublinie wykonuje badanie techniczne i sprawdza stan instalacji gazowej.

Opłata wynosi trochę więcej niz opłata za przegląd samochodu z benzyną czy w dieslu. Na stacji diagnostycznej zapłacisz 162 zł, ponieważ doliczony zostanie koszt specjalistycznego przeglądu butli i instalacji. Rozkładając opłatę na czynniki pierwsze można podzielić ją na trzy składowe. Pierwsza część 98 zł to okresowe badanie techniczne, druga 63 zł to badanie specjalistyczne pod kątem sprawności instalacji LPG oraz ostatnia część 1 zł to opłata za wpis do CEPiK.

Jakie dokumenty są potrzebne do przeglądu samochodu z LPG?

Do przeglądu pojazdów posiadających instalację gazową, potrzebny jest dowód rejestracyjny pojazdu zawierający zapis poświadczający, że dany pojazd ma zamontowaną instalację LPG. W przypadku braku takiej informacji, konieczna jest wizyta w urzędzie, gdzie ta informacja zostanie wprowadzona do systemu i wpisana do dowodu.

Równie ważnym dokumentem jest świadectwo legalizacji zbiornika gazowego, czy inaczej paszport, który potwierdza, że butla gazowa spełnia konieczne wymagania techniczne. Prościej mówiąc paszport jest potwierdzeniem, że butla jest dopuszczona do eksploatacji przez Transport Dozoru Technicznego.

Ostatnim dokumentem wymaganym przy dokonywaniu przeglądu technicznego pojazdu z instalacją LPG jest świadectwo legalizacji sposobu montażu instalacji gazowej. Przy czym to świadectwo jest konieczne tylko dla pojazdów, w których LPG zostało zainstalowane po 20 kwietnia 2001 r. Bez tego dokumentu nie otrzymasz potwierdzenia spełnienia wymagań technicznych pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj