Będąc posiadaczem alkomatu należy pamiętać o tym, aby regularnie go serwisować. Kalibracja alkomatu pozwala na uzyskiwanie wiarygodnych pomiarów i prawidłowe funkcjonowanie urządzeniu. Należy wykonywać ją co określony w instrukcji czas lub po wykonaniu konkretnej liczby badań. Po czym więc rozpoznać, że trzeba zdecydować się na kalibrację alkomatu i co warto o tym wiedzieć?

Kiedy trzeba skalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu powinna być wykonywana regularnie. Na pewno trzeba się na nią zdecydować po upływie wskazanego w instrukcji czasu (może to być 6 lub 12 miesięcy) lub po przeprowadzaniu określonej liczby pomiarów. To jednak zależy od rodzaju wybranego urządzenia. Przykładowo kalibracja alkomatu AL-8000 powinna odbywać się co 500 pomiarów lub co roku, z kolei kalibracja alkomatu iBlow musi być wykonywana co 10 000 pomiarów lub co 6 miesięcy.

Są też pewne sygnały, po których można rozpoznać, że już czas na kalibrację. Jeśli wynik pomiaru wskazuje 0,00‰, a wiadomo, że badana osoba spożywała alkohol lub kiedy wynik przekracza 0,00‰, a badana osoba w ogóle nie piła. Wówczas wiadomo, że alkomat wskazuje niewiarygodne wyniki i czas go skalibrować. Sygnały mogą również pojawić się na wyświetlaczach urządzeń. Często są to napisy CAL, SEN lub E. Może też pojawić się liczba z maksymalną ilością pomiarów, to również sygnał, że niezbędne jest przeprowadzenie kalibracji.

Kalibracja alkomatu – co to jest?

Kalibracja alkomatu to przede wszystkim kontrola i optymalizacja urządzenia. Polega ona na skonfigurowaniu oprogramowania tak, by znów pokazywało ono prawidłowe wyniki. Każde urządzenie po jakimś czasie musi być sprawdzone, szczególnie gdy w grę wchodzi tak naprawdę ludzkie życie. Nieprawidłowe wskazania na alkomacie mogą doprowadzić do tragedii, zatem warto pamiętać o regularnym serwisowaniu. Nie należy jednak robić tego na własną rękę. Kalibracja alkomatu to zadanie dla fachowca, urządzenia różnią się między sobą i trzeba wiedzieć, który model jak ustawić, by prawidłowo badał stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu.

Co ile kalibracja alkomatu?

Jak już zostało wspomniane, warto zapoznać się z instrukcją obsługi alkomatu. Urządzenia te należy kalibrować regularnie. Niektóre modele optymalizuje się po upływie określonego czasu. Może to być 6 miesięcy, a może być rok. Inne alkomaty przyjmują „rozliczenie” od ilości wykonanych pomiarów. W zależności od wybranego modelu, kalibrację trzeba będzie wykonać np. po 500 lub nawet 10 000 badaniach. Rzadziej kalibruje się alkomaty na użytek prywatny, zwłaszcza jeśli trzeba to robić po określonej liczbie pomiarów. Takie alkomaty są używane sporadycznie w przeciwieństwie do urządzeń służących do kontroli np. w pracy lub wykorzystywanych przez służby. Często trzeba jednak kalibrować tanie alkomaty. One przeważnie nie są dobrej jakości i należy liczyć się z tym, że częsta kalibracja może być niezbędna do odpowiedzialnego korzystania z takiego urządzenia do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj