Zakup samochodu używanego, co warto wiedzieć przed kupnem?

Kupno używanego samochodu – poradnik

Zakup samochody to dosyć poważna decyzja na którą przeznacza się zwykle określoną ilość pieniędzy. W zależności od naszych możliwości finansowych, jedni decydują się na samochód prosto z salonu, którego cena również jest dosyć wysoka, inni za to decydują się na auto w dobrym stanie, jednak używane i co najmniej kilkuletnie, które mimo wcześniejszej eksploatacji nadal nadaje się do użytku i doskonale się prezentuje. Jednak decydując się właśnie na tę opcję, należy pamiętać o kilku czynnikach które zagwarantują nam bezpieczny wybór auta i zadowolenie z transakcji.

Zakup samochodu używanego – ograniczone zaufanie

Jeżeli znajdziemy interesujące nas auto w odpowiadającej nam cenie, często jesteśmy bardzo podekscytowani i chcemy je natychmiast nabyć, by ktoś inny nie sprzątnął nam go sprzed nosa. Jednak warto opanować emocje i zabrać kogoś ze sobą kto choć trochę zna się na aucie i jego funkcjach, zanim podpiszemy umowę ze sprzedawcą. Podejście do transakcji jest równie ważne, ponieważ zwykle sprzedawca samochodu chciałby ukryć jego mankamenty i sprzedać auto za jak najlepszą cenę, zachwalając je pod każdym względem i wciskając nam tak naprawdę uszkodzony samochód.

Doświadczony towarzysz mający wiedzę na temat samochodów pomoże nam podjąć decyzję i sprawdzi, czy faktycznie auto jest tak doskonałe jak twierdzi sprzedawca. Dobrym pomysłem jest również zakup samochodu od kogoś znajomego lub rodziny, wtedy ryzyko kupienia wadliwego pojazdu staje się mniejsze, jednak to również zależy od osoby. Zasada ograniczonego zaufania przy zakupie używanego auta może nas uchronić przed nabyciem wadliwego pojazdu, a taka postawa może nas jedynie mile zaskoczyć, jeśli okaże się że kupiliśmy świetnie sprawujące auto, zatem sprzedawca bynajmniej nie kłamał.

Samochód używany – gdzie szukać ofert?

Samochody używane często można znaleźć w Internecie na specjalnych forach czy stronach przeznaczonych do sprzedaży pojazdów. Możemy wówczas porównać kilka ofert nas interesujących i podjąć odpowiednią dla nas decyzję gdzie udamy się na obejrzenie auta. Samochody używane można również znaleźć na giełdach samochodowych, organizowanych w określonych miejscowościach raz na jakiś czas. Zjawiają się tam wówczas osoby które chcą sprzedać swoje auto, więc możemy oglądać osobiście auta i rozmawiać ze sprzedawcą. Wielu z nich może okazywać się krętaczami i oszustami szukającymi naiwnych osób, dlatego warto wybrać się w takie miejsce z kimś doświadczonym, szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat samochodów i nie jesteśmy w stanie określić czy coś jest nie tak.

Zakup samochodu używanego – Podsumowanie

Auto którym jesteśmy zainteresowani zostało obejrzane, już prawie je kupujemy… ale nie zrobiliśmy jeszcze jednej rzeczy. Nie przejechaliśmy się nim! Warto poprosić sprzedawcę o jazdę próbną, wówczas będziemy mogli sprawdzić jak się prowadzi dane używane auto. Jest to dosyć ważne, ponieważ w trakcie takiej jazdy można zauważyć o wiele więcej niż jedynie oglądając zgaszony samochód.

Powiązane:

 • podatek od kupna samochodu
 • kupno samochodu
 • umowa kupna sprzedaży samochodu
 • sprawdzenie samochodu przed kupnem
 • zakup samochodu
 • kupno sprzedaż samochodu
 • umowa kupna sprzedaży samochodu dwóch właścicieli
 • na co zwrócić uwagę przy kupnie samochodu
 • kupno samochodu używanego
 • sprawdzanie samochodu przed kupnem
 • kupno używanego samochodu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj