Jakie zmiany w prawie o ruchu drogowym przyniesie ze sobą rok 2021? Czy będą to zmiany pozytywne oraz czy przyczynią się realnie do poprawy bezpieczeństwo na drodze? Przyjrzyjmy się najważniejszym propozycjom zmian dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

1.Pieszy z większymi prawami.

Najgłośniej komentowana propozycja dotyczy praw pieszych na przejściu. Po wejściu w życie nowych przepisów obowiązkiem kierowcy będzie ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Przepis nie będzie dotyczył tramwajów.

2.Jednolite ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym.

Planuje się wprowadzenie jednego, obowiązującego całą dobę ograniczenia prędkości, będzie to 50 km/h. Do tej pory Polska jest była jedynym krajem Unii Europejskiej, gdzie w nocy można poruszać się szybciej w obszarze zabudowanym niż w ciągu dnia.

Aktualnie obowiązujące ograniczenia prędkości w Polsce można sprawdzić rozwiązując dział „Dopuszczalne prędkości pojazdu, ograniczenia” znajdujący się w części specjalistycznej testów na prawo jazdy Zdamyto.

3.Zakaz jazdy na zderzaku.

Proponowana na 2021 rok zmiana przewiduje kary za niezachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu poprzedzającego.

W projekcie proponuje się, aby na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosiła połowę aktualnej prędkości, czyli kierowca jadący 100 km/h musi jechać 50 m za poprzedzającym samochodem, 120 km/h – 60 m, 140 km/h – 70 m.

4.Zakaz korzystania z telefonu przez pieszych na jezdni lub torowisku.

Piesi wpatrzeni w ekran smartfonów, przechodzący przez jezdnię stali się prawdziwą plagą, głównie w większych miastach. Rząd zaproponował regulacje zakazujące pieszemu korzystania z m.in. z telefonów komórkowych w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść dla pieszych) .

Zakaz dotyczy także innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową, a tym samym ocenę w zakresie bezpiecznego wejścia i pokonania jezdni lub torowiska.

5.Dokumentacja fotograficzna samochodu.

Wprowadzony zostanie obowiązek dokumentowania fotograficznego obecności pojazdu na badaniach technicznych. Zdjęcia mają być przechowywane przez 5 lat od dnia przeprowadzenia badania.

Takie rozwiązanie pozwoli na identyfikację i weryfikację, czy dany pojazd faktycznie został poddany badaniu technicznemu.

6.Samochód zarejestruje salon.

Planuje się wprowadzenie znacznych ułatwień dla kupujących nowe auta. W salonie sprzedaży będzie można załatwić wszystkie niezbędne formalności związane z rejestracją. Temat dotyczy nie tylko pojazdu samochodowego, ale i przyczepy oraz motoroweru.

Kupując nowy pojazd nie trzeba będzie już biegać po urzędach. Zmiana ma zacząć obowiązywać od 4 czerwca 2021 roku.

7.Możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych.

Podczas przerejestrowania samochodu po zakupie, nie trzeba będzie zmieniać tablic rejestracyjnych. Zmiana pozwoli zaoszczędzić prawie 100 zł.

Dzięki centralnej ewidencji pojazdów będzie można zrezygnować z obowiązku wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej oraz wtórnika. Ta zmiana planowana jest na wrzesień 2022 roku.

8.Mniej czasu na egzamin na prawo jazdy.

Projekt zmian przewiduje zmianę minimalnego czasu, po jakim może być egzaminatorowi przydzielona w ciągu dnia kolejna osoba egzaminowana.

Obecnie jest to 50 minut, natomiast po skróceniu ma być 45 minut.

W przypadku, gdyby egzamin nie odbył się, egzamin nie byłby wliczany do liczby egzaminów, które danego dnia przeprowadził dany egzaminator.

Poniżej infografika przygotowana przez portal Zdamyto.com oferujący aktualne testy na

prawo jazdy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj