Wzór oświadczenia sprawcy kolizji – gdzie go znaleźć?
Ruch drogowy jest coraz większy, wobec tego nie jest niczym dziwnym, że stłuczki i kolizje są bardzo częste. Niestety niewiele będziemy mogli z tym zrobić, chyba że przestaniemy w ogóle jeździć samochodem. Jeżeli jednak będziemy chcieli jeździć dalej, to przyda się nam coś takiego, jak oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. W dzisiejszym wpisie postanowiliśmy zebrać wszelkie dostępne informacje na ten temat i w ten sposób sprawimy, że będzie możliwe przygotowanie sobie takiego dokumentu. Pomoże on nam znacznie w sytuacji, gdybyśmy spowodowali kolizję, lub gdybyśmy stali się ofiarą kolizji.
Oświadczenie sprawcy kolizji – jak je przygotować?
Przede wszystkim nie powinniśmy robić niczego na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że nie uda się nam prawdopodobnie napisać dobrego oświadczenia na kolanie, w sytuacji gdy będziemy w stresie, który zawsze towarzyszy wypadkom i kolizjom drogowym. Wobec tego oświadczenie sprawcy kolizji najlepiej ściągnąć sobie z internetu jako wzór i wydrukować. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że trzeba wydrukować je w kilku egzemplarzach. Dlaczego? Otóż jedno będzie dla nas, drugie dla sprawcy bądź ofiary kolizji czyli drugiego kierowcy, może być jednak więcej osób uczestniczących w zdarzeniu. Dlatego każdy z nich powinien otrzymać od nas oświadczenie sprawcy kolizji. Wobec tego najlepiej mieć przynajmniej pięć oświadczeń, wtedy nie będzie kłopotów. Pamiętajmy też o tym, że możemy się pomylić przy wypełnianiu, więc będzie potrzeba nawet jeszcze więcej stron. Uważamy, że optymalna ilość to pięć, jednak możemy oczywiście wozić przy sobie więcej egzemplarzy.
Jak wypełnić oświadczenie sprawcy kolizji?
Gdy już doszło do nieszczęśliwego zdarzenia, najlepiej wykorzystać nasze oświadczenie. Sprawa będzie załatwiona dużo szybciej, niż gdybyśmy mieli wzywać policję. Zdarzają się sytuacje, gdy na radiowóz trzeba czekać nawet do kilku godzin, zależnie gdzie akurat jesteśmy. Jednak przede wszystkim nie korzystajmy z oświadczenia wtedy, gdy jesteśmy ofiarą, a sprawca nie chce przyznać się do winy, lub widać że kręci. Wtedy zawsze wzywajmy kolizję. Natomiast w przypadku, gdy wszyscy zgadzają się co do winy, to wyjmujemy odpowiednią ilość kopii i wypełniamy oświadczenie sprawcy kolizji. Pamiętajmy, by sprawca wpisał tam wszystkie swoje dane osobowe, dane z prawa jazdy, a przede wszystkim dane polisy ubezpieczeniowej. Bardzo ważny jest jej numer, który zazwyczaj jest długi, dlatego dobrze przypilnujmy, by był on prawidłowo przepisany. Oświadczenie sprawcy kolizji będziemy musieli później złożyć u ubezpieczyciela sprawcy, poświęćmy więc czas na to, by było ono naprawdę dobrze przygotowane.
Oświadczenie sprawcy kolizji – Podsumowanie
Jak możemy się przekonać czytając powyższy poradnik, oświadczenie sprawcy kolizji jest bardzo przydatne w czasie jazdy w ruchu drogowym. Kolizja może się nam bowiem przytrafić w najmniej spodziewanym momencie. Nie będziemy musieli wtedy zastanawiać się co robić, wystarczy wyjąć nasz przygotowany wcześniej wzór i wypełnić go danymi swoimi i sprawcy, zebrać podpisy i to wszystko. Następnie zgłaszamy szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego drugiego kierowcy, załączamy nasze oświadczenie i już możemy naprawiać samochód.
Powiązane:
- oświadczenie sprawcy kolizji
- oświadczenie sprawcy kolizji drogowej
- oświadczenie sprawcy kolizji pzu
- oświadczenie sprawcy kolizji na parkingu
- oświadczenie sprawcy kolizji pdf
- odszkodowanie z oc sprawcy kolizji
- oświadczenie sprawcy kolizji wzór
- oświadczenie sprawcy kolizji drogowej pdf
- wzór oświadczenia sprawcy kolizji
- oświadczenie sprawcy kolizji drogowej pzu