Gdy posiadamy samochód w złym stanie, to nie możemy spodziewać się dużej ilości gotówki za jego sprzedaż. Liczba tego typu pojazdów na rynku jest dosyć spora, dlatego ciężko przebić się ze swoją ofertą. Co zatem zrobić z uszkodzonym lub starym samochodem? Zezłomować, a może poddać go kasacji? Drugie rozwiązanie jest znacznie korzystniejsze ze względu na legalny sposób pozbycia się auta. Sprawdź, jak prawidłowo przeprowadzić auto kasację.
Legalna auto kasacja – od czego zacząć?
Gdy chcemy legalnie zezłomować samochód, a do tego uzyskać za niego odpowiednią kwotę, warto rozeznać rynek w tym zakresie i skontaktować się z kilkoma miejscami kasacyjnymi. To z pewnością łatwe, szczególnie gdy skarbnicą wiedzy w tym przypadku jest Internet. Łatwo znajdziemy odpowiednią firmę, która się tym zajmuje, przykładem może być auto kasacja Warszawa. Rzetelność, legalność i profesjonalizm to powinny być najważniejsze kwestie podczas wyboru odpowiedniej stacji demontażu pojazdu. Warto mieć na uwadze fakt, że w większości przypadków ceny będą ze sobą porównywalne, szczególnie gdy mamy samochód uszkodzony lub stary. Jednak zanim oddamy auto na skup, należy dokładnie sprawdzić, jak przebiegnie pozbycie się naszego pojazdu. Uzyskamy wówczas pewność, że będzie to miało legalny i prawidłowy przebieg. Niekiedy punkty auto kasacji oferują nam dodatkowe usługi choćby jak odbiór samochodu z wyznaczonego miejsca – wygodny sposób transportu auta, zwłaszcza gdy jest niesprawny.
Auto kasacja – co warto wiedzieć?
Jeśli chcemy zezłomować samochód, musimy go oczywiście najpierw dostarczyć do punktu auto kasacji lub zdecydować się na jego odbiór i transport przez firmę kasacyjną. Przede wszystkim należy pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich dokumentów:
- dowodu rejestracyjnego,
- umowy kupna pojazdu potwierdzonej w urzędzie skarbowym w momencie, gdy auto nie zostało przerejestrowane,
- wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), jeśli samochód został zarejestrowany na firmę,
- upoważnienie do kasacji auta dla osoby, która wyrejestruje samochód (w przypadku gdy właściciel/współwłaściciel nie może osobiście stawić się w punkcie kasacji).
Następnie punkt kasacyjny wyda nam odpowiednie zaświadczenie o przyjęciu auta do kasacji, dzięki którym unieważnione zostaną tablice rejestracyjne, karta pojazdu (o ile była wydana) i dowód rejestracyjny. Po wystawieniu dokumentów można udać się do wydziału komunikacji. Będą one również potrzebne do wypowiedzenia umowy OC i odzyskaniu części składki.
Na złożenie wniosku o wyrejestrowanie samochodu mamy 30 dni od momentu otrzymania dokumentów o kasacji pojazdu.
O czym jeszcze należy pamiętać?
W głównym założeniu punkt kasacyjny nie pobiera od nas żadnych opłat za wykonanie auto kasacji. Jest jednak jeden wyjątek – w przypadku gdy pojazd nie będzie kompletny, a więc jego masa będzie mniejszą niż 90% masy nowego samochodu – stacja demontażu aut może pobrać dodatkową opłatę za brakujące kilogramy. Ponadto wraz z kasacją pojazdu, przestaje obowiązywać ubezpieczenie OC. Jeśli przedstawimy odpowiednie zaświadczenie, to możemy liczyć na zwrot części składki za okres od dnia kasacji do dnia, w którym kończy się ubezpieczenie.
źródło zdjęcia: freepik.com