Mróz, śnieg, chlapa i wilgoć. Zimowe warunki pogodowe zdecydowanie nie sprzyjają samochodom, dlatego zanim wiosna rozszaleje się na dobre, warto „odżywić” nasz pojazd. Jak upewnić się, że nasze auto będzie nie tylko doskonale się prezentowało, ale również jego sprawność będzie niezawodna?

Pewność odnośnie tych aspektów da nam kompleksowy przegląd, dzięki któremu dokładnie zbadamy stan wszystkich elementów pojazdu – nawet tak prozaicznych (a ważnych), jak wycieraczki samochodowe.

Niech karoseria lśni

Zimą karoseria jest narażona na szkodliwe działanie wilgoci. Zły wpływ ma na nią również sól, którą obsypuje się drogi, a także gwałtowne zmiany temperatur. Nadwozie auta jest narażone na zniszczenia związane ze wszystkimi tymi czynnikami. Po zimowych chłodach warto oczyścić auto z wszelkich zanieczyszczeń, na przykład oddając je do myjni. Można rozważyć myjnię ręczną, którą uważa się delikatniejszą, niż ta automatyczna. Obie opcje zapewnią dokładne i profesjonalne czyszczenie, ale równie dobrze możemy zdecydować się na samodzielne mycie pojazdu.

Specjalne płyny pozwolą na dokładne oczyszczenie karoserii i uwidocznią ewentualne rysy lub plamy rdzy. Jeśli takowych nie ma, możemy bez przeszkód pokryć auto woskiem – syntetycznym, który długotrwale ochroni jego powierzchnię, bądź naturalnym, wzmagającym widoczność koloru.

Wymiana opon i sprawdzenie akumulatora

Wymiana opon jest jedną z podstawowych czynności, jaką należy wykonać po zimie. Należy jednak zrobić to w momencie, gdy mamy pewność, że zima już nie uderzy, a temperatura powietrza będzie wyższa, niż 7 stopni Celsjusza.

W przypadku, gdy auto było nieużywane przez dłuższy czas, warto upewnić się, że akumulator działa. Zdarza się bowiem, że akumulatory, które są użytkowane już od kilku lat, a następnie nie pracują i przebywają w kiepskich warunkach pogodowych, ulegają poważnym awariom i wymagają wymiany.

Sprawdzenie zawieszenia, kontrola układu kierowniczego

Zawieszenie bardzo często jest narażone na uszkodzenia powodowane jazdą po nierównej, dziurawej nawierzchni. Po zimowych trudach warto ocenić stan zawieszenia i upewnić się, że wszystkie elementy (np. przegub kulowy wahacza lub tuleje) są prawidłowo zamocowane.

Badając stan układu kierownicy, warto sprawdzić końcówki drążków kierowniczych oraz luzy przekładni. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skorzystanie z pomocy fachowca, tj. doświadczonego mechanika, bowiem problemy układu kierowniczego mogą powodować awarie innych mechanizmów.

Wycieraczki samochodowe kluczem do bezpiecznej jazdy?

Zimowe warunki pogodowe nie sprzyjają również wycieraczkom samochodowym. Są one narażone na szkodliwe działanie soli, zalegających drobin lodu (niejednokrotnie zdarza się, że pióra przymarzają do szyb), a także innych trudnych warunków atmosferycznych. Trzeba upewnić się, że gumowe elementy wycieraczki nie są w żaden sposób zniszczone. Niektórych uszkodzeń nie widać gołym okiem, ale powinniśmy bez problemu dostrzec te najgroźniejsze.

Jeżeli nasze wycieraczki samochodowe są nowe i nie zostały zniszczone podczas mroźnej zimy, wystarczy dokładnie je oczyścić, by usunąć w całości pokrywający je piasek zmieszany z solą. Potrzebujesz nowych wycieraczek samochodowych? Wybieraj tylko sprawdzone i zaufane marki, które są gwarancją bezpieczeństwa. Jedną z nich bez wątpienia jest renomowana firma Valeo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj