Jak wymienić akumulator w samochodzie? Poradnik krok po kroku

Jak i kiedy wymienić akumulator w samochodzie?

Teoretycznie można by powiedzieć, że wymiana akumulatora samochodowego to bułka z masłem. Wystarczy zlokalizować miejsce, gdzie bateria się znajduje, odkręcić klemy uważając by nie zrobić zwarcia, wyjąć mocowanie i następnie sam akumulator. Włożyć nowy, przykręcić mocowanie na miejsce, podłączyć klemy i to wszystko. Tymczasem w rzeczywistości montaż nowego akumulatora wymaga często o wiele bardziej skomplikowanych procedur, których nieprzestrzeganie może skończyć się dla użytkownika naprawdę źle. Zapraszamy więc do zapoznania się z naszym materiałem na ten temat.

Wymiana akumulatora – jak się przygotować?

Aby skutecznie wymienić baterię naszego auta musimy najpierw przygotować sobie pewną listę rzeczy. Na pewno przyda się podstawowy zestaw kluczy, najczęściej terminale akumulatorowe odkręca się kluczem oczkowym numer 10. Jednak to nam nie wystarczy. Trzeba mieć także smar, który naniesiemy na klemy nowego akumulatora, co uniemożliwi ich oksydację. To zjawisko jest bardzo niepożądane, może doprowadzić nawet do tego, że akumulator całkowicie przestanie kontaktować z instalacją i nie odpalimy silnika za jakiś czas. Ważne jest by mieć kogoś do pomocy.

Baterie bywają ciężkie, zwłaszcza w autach z silnikiem diesla, gdzie potrzebny jest mocny i duży akumulator do rozruchu. Wymiana akumulatora we dwóch będzie o wiele łatwiejsza, ponieważ łatwiej będzie wyciągnąć baterię nawet jeżeli będzie ona gdzieś głęboko ukryta i mocno schowana. Warto przede wszystkim jednak sprawdzić, czy w naszym aucie w ogóle będziemy w stanie wymienić akumulator sami. Na przykład czy jakiś komputer bądź moduł się nie rozprogramuje, co spowoduje trudności z uruchomieniem silnika.

Nowy samochód i wymiana akumulatora

W przypadku nowych aut mamy praktycznie zapewnione kłopoty w sytuacji, gdy odłączymy akumulator na jakiś czas i instalacja zostanie bez źródła prądu. Na pewno zablokuje się nam radio, komputer pokładowy, GPS i wszystko co mamy na przedniej konsoli. Wymiana akumulatora będzie dla tych urządzeń równoznaczna z sytuacją, gdy ktoś po prostu spróbował ukraść te komponenty z auta i dlatego odłączył je od napięcia. Dlatego też sprawdźmy dobrze w instrukcji jakie kody będziemy musieli podać po odłączeniu zasilania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, możemy zadzwonić do ASO i spytać czego się obawiać.

Można też zrobić jeszcze jedną rzecz: Nie dopuścić by przy wymianie akumulator pojazd utracił napięcie. Musimy w tym celu dopiąć do klem niewielki akumulator na 12 V, najlepiej żelowy. Podtrzyma on napięcie w czasie, gdy my będziemy zamieniać stary akumulator z nowym. Trzeba tylko nie pomylić biegunowości, bo zamiast rozwiązania problemu ujrzymy snop iskier, a naprawa może pójść w tysiące złotych.

Podsumowanie – jak wymienić akumulator?

Jak możemy się przekonać, wymiana akumulatora we współczesnym samochodzie nie jest łatwa. Mogą rozprogramować się różne moduły, może przestać działać radio, nawigacja, komputer pokładowy i tak dalej. W skrajnym przypadku nie odpalimy w ogóle silnika po wymianie. W starszych autach natomiast najgorsze co może nas spotkać to to, że po wymianie będziemy musieli na nowo nastawić zegarek godzinowy w desce rozdzielczej.

Powiązane:

  • wymiana akumulatora
  • jak wymienić akumulator
  • wymiana akumulatora w samochodzie
  • jaki akumulator
  • jaki akumulator do diesla
  • jaki akumulator do samochodu
  • jaki akumulator do auta
  • akumulator samochodowy jaki wybrać
  • jaki akumulator do skutera
  • jaki akumulator kupić
  • jaki akumulator wybrać
  • jaki akumulator do motocykla

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj